František Haupt

In memoriam

František Haupt sice ukončil svůj život ve věku 28 let jako motocyklový závodník, ale v povědomí veřejnosti a hlavně v srdci svých kamarádů zůstal ještě nějaký čas jako cyklistický mistr. Jedním z kamarádů nejvěrnějších, kromě již zmiňovaného Honzy Tichého, který s nim táhnul onu pomyslnou cyklistickou „káru“ už z Brandýsa n/L, to byl Josef Lošek, který se s několika dalšími zasadil o vznik závodu – Hauptův memoriál. Jezdil se každý rok na podzim v Praze. Dopoledne jel dvacetičlenný peloton z Prahy do Brandýsa n/L, složený z jeho kamarádů, položit věnec na hrob. Odpoledne se jel hlavní závod. Tak to probíhalo až do období reorganizace a sjednocení tělovýchovy v r. 1948.

Někteří závodníci po létech vzpomínali na jeho taktiku vyhrávání závodů. Je to právě ta, která se používá dnes. Závod vyhrává spurter, který je schopen vyvinout největší rychlost v daném okamžiku, ve finiši. To vše je ale podmíněno potřebnou figurou a typem cyklisty. To vše Franta od přírody dostal. Výška 190 cm, žádné kilo navíc, poměry končetin pro cyklistiku ideální, smysl pro taktiku taktéž.

Věnoval se zimní přípravě, která byla úmyslně jiná, než cyklistická. Věnoval už tehdy pozornost relaxaci a masáži a obojí pak uměl využívat při několikadenních – etapových závodech. Soustředil se i na skladbu a vhodný výběr potravin, na doplňování energie, a to jak při závodech, tak při přípravě na ně.

Pokud jsme měli příležitost ( nyní i díky internetu a novým médiím ) přečíst si alespoň některé novinové články, měli jsme možnost, znovu se seznámit nejen s jeho životem, ale i sportovním zázemím. Při závodech nebyly žádné mechanické vozy. Žádný lékař. Vše musil opravit závodník sám, i sebe. Jak asi muselo bolet odstoupení ze závodu na MS po třech defektech, když praskne i poslední galuska. Přesto, že se dnes jeví doba, ve které František Haupt žil, mnohdy úsměvná, jeho přínos pro cyklistiku a motorismus můžeme označit jako průkopnický…

František Haupt
František Haupt, sportovec tělem i duší, patří právem na čestné místo našich pamětí!
V Brandýse n/L, 13.2.2008
©2008 www.frantisek-haupt.cz